DEWALT DCB1800B 1800W Portable Power Station and Simultaneous Battery Charger
  • Image 1
  • Image 2
  • Image 3
  • Image 4
  • Image 5
Price:
SKU:
DCB1800B
Brand:
Condition:
New
Availability:
In Stock
Quantity:
Product Description
The DEWALT® FLEXVOLT™ 1800-Watt Portable Power Station and Parallel Battery Charger helps you keep your jobsite running smoothly. You can power it by means of four 20V MAX* batteries, which in turn run power to your corded tools. This DEWALT FLEXVOLT 1800-Watt portable power station can also charge any 20V MAX batteries when you plug it into an AC supply. Since it requires no gas, there are no fumes and no noise so you can work earlier in the day and on jobsites with noise restrictions. The DEWALT 4-port parallel charger has a design that protects it against damage from overload so you can work safely and enjoy consistent performance. At just 18 pounds it's light enough for a single person to carry for faster and easier transport.
Features
  • 3,600 starting watts of power and 1,800 running watts of power
  • 1800 Watt Portable Power Station
  • 4 Port Simultaneous Charger
  • Includes (1) 120V A/C outlet