Honeywell HG13090C 130kW Three Phase Commercial Generator SCAQMD Compliant
  • Image 1
Price:
SKU:
HG13090C
Brand:
Condition:
New
Availability:
In Stock
Voltage Options::
Quantity:
Product Description
Innovative Engine Design and Rigorous Testing
Precision Power™ Electrical Technology
Solid-State Frequency, Compensated Voltage Regulation
Single Source Service Response
Honeywell Transfer Switches
Mobile Link Wi-Fi Connectivity
18 in. (457 mm) Offset
Listed and Labeled by the Southwest Research Institute allowing installation as close as 18 in. (457 mm) to a structure. (Must be located away from doors, windows, and fresh air intakes and in accordance with local codes.)
Features
  • Two-Line Multilingual Digital LCD Controller (English, Spanish, French, Portuguese)
  • Isochronous Electrical Governor
  • UV/Ozone Resistant Hose
  • System and Status with Maintenance Interval LED Indicators
  • Closed Coolant Recovery System
  • Voltage Regulation Designed for Sensitive Electronics
  • Electronic Engine Control Module
  • Smart Battery Charge
  • Sound Attenuated Aluminum Enclosure
  • UL 2200 Listed
  • Natural Gas (NG) or Liquid Propane (LP) Gas Operation
  • Field Convertible Fuel Type with No Mechanical Adjustment Required
  • 5 Year Premium Limited Warranty
Product Details
Honeywell 130kW Commercial Generator (SCAQMD Compliant)
  • Watts: LP 130,000 / NG 130,000
  • Engine Type: 13-cyl In-line
  • WhisperCheck™: Yes
  • Fuel Type: Natural Gas or Liquid Propane
  • Controller: Sync®
  • Mobile Link™ Standard: Yes
  • Enclosure: Aluminum
Generator Specifications
  • Type: Synchronous
  • Rotor Insulation Class: H
  • Stator Insulation Class: H
  • Telephone Interference Factor: <50
  • Alternator Output Leads 1-Phase: 4 Wire
  • Alternator Output Leads 3-Phase: 6 Wire
  • Bearings: Sealed Ball
  • Coupling: Flexible Disc
  • Excitation System: Direct
Voltage Regulation
  • Type: Electronic
  • Sensing: Single Phase
  • Regulation: Designed for Sensitive Electronics
Electronic System
  • Battery Charge Alternator: 12 Volt to 30 Amp
  • Static Battery Charger: 2.5 amp
  • Recommended Battery: Group 27F, 725CCA