Cummins RA100NSE 100A 240V Nema 3R Automatic Transfer Switch
Click to enlarge
RRP:
Price:
SKU:
A064G345
Vendor:
Brand:
Cummins Power
Condition:
New
Weight:
Rating:
Availability:
In Stock
Shipping:
Minimum Purchase:
unit(s)
Maximum Purchase:
unit(s)
Gift Wrapping:
Quantity:
1
Buy in bulk and save
Product Description
Cummins RA-100-NSE - 100-Amp Outdoor Automatic Transfer Switch For RS/RX Generators (Aluminum)
Cummins RS Series 100-Amp Automatic Transfer Switch
Designed for Cummins RS & RX Series generators
Versatile Design
For standby systems in residential & light commercial applications
Fully-Automatic - Monitors Utility Power 24/7
When utility power becomes unsatisfactory or fails
Genset is signaled to start & then automatically transfers load
When power returns load is shifted back to utlity power
NEMA 3R (Indoor/Outdoor) Aluminum Enclosure
Give you the flexibility to install inside or outside the home
Mechanically Interlocked Contactor
Long life, silver alloy contact resists burning & pitting
Powerful and economical solenoid drives the mechanism
Ease Of Connection
Solderless screw type terminals for external power connections
SPECIFICATIONS
Product Specs
Voltage
120/240 Single-Phase
Frequency
60 Hertz
Rated Watts
24000 Watts
Rated Amps
100 Amps
Enclosure
NEMA 3R
Transfer Switch Style
Standard Installation
ATS Load Prioritizing
Not Required
ATS Load Shedding
Not Required
ATS Poles
2 Poles